Nyhet! Medie- och läsinriktning

posted in: Nytt | 0

 Vad innebär läsning 2018?

Sociala medier är en skattkista full av spännande texter och möjlighet att själv nå ut samt experimentera med olika uttrycksformer. Inom detta val breddar vi begreppet läsning till att, i kombination med böcker, även titta närmre på serier och digitala texter, som vi arbetar med utifrån elevernas önskemål och intressen. Eleverna får möjlighet att nå ut med boktips och sina arbeten till omvärlden.

 

Du ges möjlighet till:

·       Fördjupning av dina kunskaper i sociala medier kopplat till läsning och skrivning.

·       Mer tid till läsning utifrån dina intressen.

·       Att ta del av lästips anpassade till just dig.

·       Att dela med dig av det du skapat i olika forum.

·       Deltagande i bokmässa Litteralund.