8M-klasserna på Österslätt fick träffa DJ:n Steve Angello

posted in: Musikklasserna, Nytt | 0

Andra dagen i skolan efter sommarlovet fick vi klass 8m1&2 förmånen och ett fantastiskt tillfälle att få träffa Steve Angello, denna gigant inom musikbranschen. Det är verkligen inte ofta det händer, men kommer en världsartist så nära måste man givetvis ta chansen att prata och ställa frågor, vilket vi gjorde. En bra skolstart och en bra “kick-off” för eleverna. 

Steve Angello var på besök i Tingsryd på musikgymnasiet AMB där vi också blev inbjudna till att få vara med och lyssna på vad han hade att säga samt ställa frågor.

 

Steve Angello, född Steven Angello Josefsson Fragogiannis 22 november 1982 i Aten, är en svensk DJ och musikproducent. Han var bland annat medlem i den svenska houseproducent- och DJ-gruppen Swedish House Mafia där han jobbade med bland andra Sebastian Ingrosso och Axwell. (Information hämtad från Wikipedia.) 

/Réne Saulesco, musiklärare