Välkomna på musikal-premiär!

posted in: Nytt | 0

I kväll, måndag, har niornas musikal premiär. Så här skriver Lena Torshall, koreograf och regissör, i programbladet:

Varmt välkomna, kära publik!

Årets musikal är en berättelse om hur människors vardag påverkas av de beslut som de gör; den väg de väljer att gå. Det är lätt att hamna i fel cirklar där det ena leder till det andra. Ibland förstår man inte vilka konsekvenser ens val kan innebära förrän det är försent. I vår historia får ni lära känna två olika gäng som genom sin grupptillhörighet utsätter både sig själva och andra för fara. Innan de vet ordet av så befinner de sig i fängelset. Där inne möter de andra interner som berättar om sina liv och sina misstag, och det ger dem nytt perspektiv, men samtidigt nya drömmar.

De båda gängledarna, Charlie och Antonio inser, efter att Donna har avslöjat en hemlighet, att det är bättre om de alla hjälps åt istället för att kriga mot varandra. Så därför… tänk på att livet är fullt av möjligheter och det är du själv som gör dina val. Det är kanske så att du sitter på en dröm…din dröm! Gör något av den och gör det nu!

Mycket nöje! /Lena Torshall,  regissör och koreograf

IMG_1713